Stelaż do paneli fotowoltaicznych na gruncie – co nowego w 2026?
Masz działkę, warunek zabudowy albo dach, który po prostu nie daje rady i właśnie dlatego szukasz rozwiązania, które pozwoli ci zamontować fotowoltaikę mimo wszystko. Stelaż do paneli fotowoltaicznych na gruncie to opcja, którą wybiera coraz więcej inwestorów, ale łatwo stracić kilka tysięcy złotych na konstrukcji, która nie pasuje do twojego terenu albo która okaże się za słaba za dwa sezony. Zanim wydasz pierwszą złotówkę, musisz zrozumieć, jakie warianty masz do dyspozycji i czym różni się jednopodporowy słup od solidnej ramy trzypodporowej bo ta różnica przekłada się nie tylko na cenę, ale na dekady bezawaryjnej pracy całego systemu.

- Rodzaje konstrukcji gruntowych jedno-, dwu- i trzypodporowe
- Dobór stelaża do mocy instalacji i warunków terenu
- Montaż stelaża na gruncie kluczowe kroki i wskazówki
- Stelaż do paneli fotowoltaicznych na gruncie Pytania i odpowiedzi
Rodzaje konstrukcji gruntowych jedno-, dwu- i trzypodporowe
System jednopodporowy kiedy warto, a kiedy nie
Konstrukcja jednopodporowa to najprostsze rozwiązanie na rynku. Jeden słup stalowy w fundamencie punktowym, pojedyncza belka nośna i moduły zamontowane w jednym rzędzie. Taka konfiguracja sprawdza się przy niewielkich instalacjach do 5 kW, gdzie powierzchnia modułów nie przekracza 25 metrów kwadratowych. Waga samej konstrukcji oscyluje wokół 15-20 kilogramów na metr kwadratowy, co oznacza, że całość wraz z fundamentem generuje obciążenie rzędu 80-120 kilogramów na metr kwadratowy gruntu.
Jednopodporowiec ma jednak swoje limity. Przy wietrze przekraczającym 25 metrów na sekundę sztywność całego układu maleje dramatycznie belka zaczyna pracować jak wspornik, a moment gnący przy podstawie słupa rośnie proporcjonalnie do wysokości mocowania modułów. Jeśli więc planujesz instalację na otwartej przestrzeni, gdzie kurz nie ma żadnych przeszkód, jednopodporowiec będzie wymagał albo dodatkowych rozpórek, albo zwiększenia średnicy słupa z 60 do 89 milimetrów. Eurocode 3 dopuszcza takie rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że obliczenia statyczne uwzględnią strefę wiatrową III lub wyższą.
Z moich obserwacji wynika, że jednopodporowe systemy najczęściej wybierają inwestorzy z instalacjami off-grid na działkach rekreacyjnych. Tam liczy się przede wszystkim mobilność taką konstrukcję można zdemontować i przenieść, gdy zmienisz plan zagospodarowania terenu. Dla użytkowników szukających trwałego, wieloletniego rozwiązania na działce budowlanej jednopodporowiec bywa jednak fałszywą oszczędnością.
Polecamy Stelaż do paneli fotowoltaicznych
Konstrukcja dwupodporowa złoty środek dla większości instalacji
Dwupodporowa rama gruntowa to najpopularniejszy wybór w segmencie przydomowych instalacji fotowoltaicznych od 6 do 15 kW. Dwa słupy osadzone w osobnych fundamentach tworzą belkę nośną o rozpiętości dochodzącej do 4 metrów. Dzięki temu moment gnący rozkłada się na dwa punkty podparcia, a ugięcie belki przy standardowym obciążeniu wiatrem nie przekracza wartości L/200 czyli jednego centymetra na każde dwa metry rozpiętości, co w pełni respektuje normy deformacji podane w PN-EN 1993-1-1.
Zaletą tego rozwiązania jest optymalny stosunek sztywności do masy konstrukcji. Przy wysokości mocowania modułów wynoszącej 1,5 do 2 metrów nad gruntem rama dwupodporowa zachowuje stabilność nawet przy wietrze kategorii III, nie wymagając przy tym dodatkowych stężeń krzyżowych. Profile zamknięte o przekroju prostokątnym 60×40 milimetrów z powłoką cynkową ogniowo pojawiają się w specyfikacjach technicznych większości producentów jako standard dla tego segmentu.
Warto zwrócić uwagę na sposób łączenia belki ze słupami gwintowane łączniki regulacyjne pozwalają na precyzyjne wypoziomowanie całej ramy po osadzeniu fundamentów, co ma znaczenie, jeśli teren ma nierówności. Alternatywą są spawane elementy, które co prawda gwarantują sztywność, ale utrudniają ewentualną rozbudowę instalacji w przyszłości. W praktyce inwestorzy, którzy planują rozbudowę mocy o kolejne 5-10 kW w ciągu najbliższych pięciu lat, powinni zdecydować się na wersję z regulowanymi złączami, nawet jeśli kosztuje ona o 15-20 procent więcej.
Polecamy Stelaż do paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim cena
System trzypodporowy tam, gdzie liczy się maksimum
Trzypodporowa konstrukcja gruntowa to rozwiązanie dedykowane instalacjom powyżej 15 kW, farmom fotowoltaicznym na użytek własny oraz sytuacjom, gdzie warunki gruntowe wymuszają rozłożenie obciążeń na większą powierzchnię. Trzy słupy w rozstawie A-frame albo w konfiguracji liniowej tworzą układ statycznie wyznaczalny, w którym każdy element pracuje niezależnie awaria jednego fundamentu nie prowadzi do katastrofy całej konstrukcji.
Przekrój profili nośnych rośnie proporcjonalnie najczęściej spotyka się profile zamknięte 80×60 milimetrów lub nawet 100×50 przy rozstawie przekraczającym 5 metrów między skrajnymi podporami. Grubość ścianki dochodzi do 4 milimetrów, co w połączeniu z cynkowaniem ogniowym gwarantuje odporność korozyjną na poziomie minimum 25 mikrometrów powłoki wystarczającą na 30 lat eksploatacji nawet w środowisku o podwyższonej wilgotności, klasy C3 według normy PN-EN ISO 12944.
Trzypodporowce mają jednak swoją cenę dosłownie. Koszt materiałów na konstrukcję sięga 120-180 złotych za metr kwadratowy powierzchni modułów, podczas gdy wersja dwupodporowa zamyka się w widełkach 80-110 zł/m². Różnica wynika przede wszystkim z ilości stali i skomplikowania fundamentów. Montaż również trwa dłużej osadzenie sześciu słupów zamiast czterech to dodatkowy dzień roboczy na placu budowy. Mimo to dla instalacji o powierzchni przekraczającej 80 metrów kwadratowych wartość konstrukcji trzypodporowej zwraca się w postaci większej sztywności i możliwości montażu cięższych modułów bifacialnych, które generują nawet 15 procent więcej energii niż standardowe panele.
Przeczytaj również o Montaż paneli fotowoltaicznych na stelażu
Dwupodporowa rama gruntowa
Idealna dla instalacji 6-15 kW. Dwa słupy osadzone w fundamentach punktowych, belka nośna o rozpiętości do 4 m. Profil zamknięty 60×40 mm, cynkowanie ogniowe. Waga konstrukcji: 18-22 kg/m². Sztywność wystarczająca dla wiatru strefy III bez stężeń krzyżowych.
Trzypodporowy system A-frame
Dedykowany instalacjom powyżej 15 kW. Trzy podpory tworzą układ statycznie wyznaczalny, odporny na awarię pojedynczego fundamentu. Profile 80×60 mm, ścianka do 4 mm. Waga konstrukcji: 28-35 kg/m². Obsługuje moduły bifacialne o masie do 35 kg/szt.
Dobór stelaża do mocy instalacji i warunków terenu
Jak moc instalacji determinuje wybór konstrukcji
Liczba kilowatów zainstalowanej mocy to pierwszy parametr, który musisz wpisać do specyfikacji zamawianej konstrukcji. Zależność jest prosta więcej watów oznacza więcej modułów, więcej modułów oznacza większą powierzchnię catch windową, a ta z kolei przekłada się na obciążenie fundamentów. Przyjmuje się, że jeden kilowat moc zainstalowanej fotowoltaiki odpowiada powierzchni około 6-7 metrów kwadratowych modułów, co przy standardowym module o wymiarach 1750×1038 milimetrów oznacza od 8 do 10 paneli na kilowat.
Dla instalacji do 5 kW typowy przypadek dla gospodarstwa domowego z jednofazowym licznikiem konstrukcja jedno- lub dwupodporowa w zupełności wystarczy. Problem pojawia się przy instalacjach trójfazowych od 10 kW wzwyż, gdzie rozstaw modułów w poziomie przekracza 6 metrów. W takiej sytuacji dwupodporowa rama zaczyna pracować na granicy swoich możliwości ugięcia belki sięgają L/150, co nie dość, że utrudnia precyzyjne wypoziomowanie, to jeszcze generuje mikropęknięcia w punktach mocowania modułów. Producenci konstrukcjigruntowych radzą sobie z tym, oferując wzmocnione belki o przekroju 80×40 milimetrów, ale w praktyce bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przejście na system trzypodporowy.
Inwestorzy popełniają często błąd, wybierając konstrukcję pod kątem dzisiejszych potrzeb, zapominając o przyszłej rozbudowie. Jeśli masz możliwość instalacji 15 kW, ale na razie stać cię tylko na 8 kW, zamów stelaż przewidziany na większą moc różnica w cenie wyniesie 20-30 procent, podczas gdy wymiana całego stelażu za dwa lata będzie kosztować trzy razy tyle. Warto przy tym sprawdzić, czy wybrany system oferuje modułowe rozszerzanie możliwość dodania dodatkowych rzędów słupów bez demontażu istniejącej konstrukcji.
Warunki gruntowe i ich wpływ na dobór fundamentów
Teren to zmienna, której nie można . Grunt gliniasty o wysokiej nośności pozwala na zastosowanie lekkich fundamentów punktowych wystarczą żwiraki wkręcane lub betonowe stopy o wymiarach 400×400×500 milimetrów. Problem zaczyna się, gdy natrafisz na grunt organiczny, namuliny albo poziom wód gruntowych zalegający poniżej jednego metra od powierzchni. W takich warunkach fundament punktowy pracuje jak kołek wbity w błoto nośność spada sezonowo, a konstrukcja zaczyna się przechylać po kilku cyklach zamarzania i odmarzania.
Dla gruntów o nośności poniżej 150 kPa producenci konstrukcjigruntowych zalecają fundamenty fundamenty typu wbijanego stalowe pale o długości od 1,5 do 3 metrów, wkręcane w grunt za pomocą pręta przedłużającego. Ich zaletą jest fakt, że nośność takiego pala można zweryfikować na miejscu, mierząc moment obrotowy potrzebny do wkręcenia ostatniego metra. Wartość powyżej 500 niutonometrów świadczy o solidnym zakotwieniu w stabilnych warstwach gruntu. Pale wbijane eliminują też ryzyko osiadania nierównomiernego, ponieważ każdy pala pracuje niezależnie od sąsiadów.
Na gruntach skalistych lub przy wysokim poziomie wód gruntowych dobrym rozwiązaniem są płyty fundamentowe betonowe ławy o grubości 20 centymetrów, łączące wszystkie słupy w jeden ustrój. Koszt materiałów rośnie dwukrotnie w porównaniu z fundamentami punktowymi, ale płyta eliminuje ryzyko przechyłu konstrukcji nawet przy ekstremalnych warunkach gruntowych. Norma PN-83/B-03014 precyzuje minimalne wymiary takich ław w zależności od strefy klimatycznej dla terenu centralnej Polski grubość 20 centymetrów przy szerokości 50 centymetrów spełnia wymogi w pełni.
Kąt nachylenia a wydajność jak to pogodzić z konstrukcją
Kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych wpływa bezpośrednio na ilość energii generowanej przez instalację. Dla polskich szerokości geograficznych optymalny kąt to 30-35 stopni od poziomu przy nim roczna produkcja energii jest najwyższa dla instalacji skierowanych na południe. Odchylenie od tego kąta o 10 stopni zmniejsza wydajność o 3-5 procent, co w skali roku oznacza utratę kilkuset kilowatogodzin w standardowej instalacji domowej.
Konstrukcjegruntowe mają tę przewagę nad dachowymi, że kąt nachylenia można dobrać precyzyjnie do warunków geograficznych działki. W tabelach dostępności poszczególnych systemów znajdziesz zwykle opcje dla kątów 25, 30 i 35 stopni jako standard, ale producenci konstrukcjistalowych oferują też systemy z regulowanym kątem od 15 do 45 stopni. Takie rozwiązanie kosztuje 10-15 procent więcej, ale pozwala na optymalizację nachylenia w dowolnym momencie, uwzględniając na przykład zmianę pokrycia dachowego na sąsiedniej posesji, która zacienia instalację o określonych porach dnia.
Przy doborze kąta pamiętaj o obciążeniach śniegiem. Norma PN-EN 1991-1-3 definiuje strefy obciążenia śniegiem dla terenu Polski od I w kotlinach górskich do III w pasie nadmorskim. Przy kącie nachylenia przekraczającym 30 stopni współczynnik kształtu dachu dla śniegu rośnie, co oznacza większe obciążenie konstrukcji. Dla instalacji w strefie III obciążenie charakterystyczne śniegiem wynosi 1,2 kN/m², a przy kącie 40 stopni efektywne obciążenie rośnie do 1,6 kN/m². Konstrukcja musi przenieść te siły, inaczej grozi jej odkształcenie trwałe lub nawet zniszczenie pod ciężarem zalegającego śniegu.
Montaż stelaża na gruncie kluczowe kroki i wskazówki
Przygotowanie terenu i wytyczenie osi konstrukcji
Prawidłowy montaż konstrukcigruntowej zaczyna się na tydzień przed właściwym dniem roboczym. Teren pod instalację musi być wyrównany i oczyszczony z roślinności korzenie, kamienie i pozostałości organiczne to pierwsze źródła przyszłych problemów. Nachylenie terenu nie powinno przekraczać 5 procent w kierunku prostopadłym do rzędu modułów, ponieważ większe różnice wysokości wymagają kaskadowego rozmieszczenia podpór, co komplikuje cały układ konstrukcyjny.
Wytyczenie osi to etap, który dzieli doświadczonych monterów od amatorów. Stosuj metodę trzech kołków wbijasz kołek główny, następnie drugi w odległości równej rozstawowi podpór, trzeci na końcu planowanego rzędu. Przy pomocy sznura i poziomicy laserowej wyznaczają linię, a następnie za pomocą taśmy mierzącej wertykują ją w punktach osadzenia fundamentów. Tolerancja błędu to maksymalnie 5 milimetrów na każde 10 metrów długości przekroczenie jej skutkuje problemami z wypoziomowaniem belki nośnej, które później trudno skorygować.
Przed osadzeniem fundamentów sprawdź poziom wód gruntowych w dokumentacji geotechnicznej działki. Jeśli takiej dokumentacji nie masz, zamów badanie Sondą Stożkową (CPT) kosztuje 800-1200 złotych, ale pozwala uniknąć przykrych niespodzianek podczas eksploatacji. Woda gruntowa zalegająca poniżej 1,5 metra od powierzchni to zielone światło dla fundamentów punktowych. Jeśli jest wyżej, rozważ pale wbijane albo płyty fundamentowe, które rozłożą obciążenie na większą powierzchnię i zminimalizują wpływ sezonowych wahań poziomu wód.
Osadzanie fundamentów punktowe, pale, płyty
Fundamenty punktowe to najczęściej stosowane rozwiązanie przy konstrukcjachgruntowych na gruntach o dobrej nośności. Betonowa stopa o wymiarach 400×400×400 milimetrów waży około 120 kilogramów i wymaga zbrojenia minimum czterema prętami fi 10 milimetrów w każdym kierunku. Takie zbrojenie nie jest wymagane normowo dla fundamentów pod konstrukcje niewysokie, ale praktyka pokazuje, że bez niego stopy pękają przy cyklach zamaczania i wysychania gruntu a pęknięty fundament to wypaczona belka nośna.
Pale wbijane osadza się na głębokość od 1,2 do 2,5 metra, w zależności od warstwy nośnej gruntu. Średnica takiego pala to najczęściej 89 lub 114 milimetrów, a grubość ścianki 3,2 milimetra. Przed wkręceniem wykonaj próbne wkręcenie jednego pala na głębokość 1 metra i zmierz moment obrotowy jeśli przekracza 350 Nm, masz pewność, że pala zakotwi się solidnie w stabilnych warstwach. Po osadzeniu wszystkich pale oberwij górną warstwę gruntu wokół nich, aby woda opadowa nie zalegała przy łączeniach.
Montując płyty fundamentowe, pamiętaj o dylatacjach każdy rząd modułów powinien mieć własną płytę, odizolowaną od sąsiedniej szczeliną dylatacyjną o szerokości 20 milimetrów. Wypełnienie szczeliny elastyczną masą poliuretanową zapobiega wnikaniu wody, która przy zamarzaniu rozsadza beton. Przy płytach o powierzchni przekraczającej 10 metrów kwadratowych zastosuj siatkę przeciwskurczową fi 6 milimetrów, rozłożoną w połowie grubości płyty zapobiega ona powstawaniu rys termicznych w pierwszych tygodniach po wylaniu.
Montaż konstrukcji nośnej łączenie, regulacja, usztywnienie
Słupy montujesz do fundamentów za pomocą śrub fundamentowych M20, zakotwionych w betonie na głębokość minimum 25 centymetrów. Gwintowana część śruby wystaje 10 centymetrów nad powierzchnię fundamentu taka długość wystarcza do zamontowania podkładki, nakrętki i regulacyjnej płyty dociskowej. Nakrętki dokręcasz momentem 150 niutonometrów, co zapewnia wystarczający docisk bez ryzyka przekroczenia momentu zrywającego połączenia.
Belki nośne montujesz na słupach za pomocą klamer doczołowych stalowych kształtowników wyginanych na wymiar, które obejmują słup i belkę jednocześnie. Klamry dokręcasz śrubami M12 momentem 80 Nm, stosując podkładki sprężyste, które zapobiegają samoodkręcaniu pod wpływem wibracji generowanych przez wiatr. Po zamontowaniu belki sprawdzasz jej poziom za pomocą libeli tolerancja to 2 milimetry na całej długości. Jeśli różnica przekracza tę wartość, regulujesz za pomocą gwintowanych podkładek stalowych wsuwanych pod belkę.
Stężenia krzyżowe montujesz dopiero po wyregulowaniu wszystkich belek nośnych. Stężenie to pręt stalowy łączący przeciwległe słupy pod kątem, który rozkłada siły poziome generowane przez wiatr. Kąt stężenia do poziomu powinien wynosić od 30 do 60 stopni optymalnie 45 stopni, przy którym pręt pracuje najefektywniej na siły ścinające. Stężenia montujesz za pomocą okuć kątowych i śrub M10, dokręcanych momentem 50 Nm. Po zamontowaniu wszystkich stężeń wykonaj kontrolne pomiary geodezyjne odchyłki od projektu nie powinny przekraczać 10 milimetrów w pionie i 15 milimetrów w poziomie.
Przed zamówieniem stelaża przygotuj mapę sytuacyjną działki z zaznaczonymi przeszkodami drzewami, budynkami, liniami energetycznymi. Na jej podstawie producent określi optymalne rozstawy rzędów, aby moduły nie zacieniały się wzajemnie, co przy kącie nachylenia 30 stopni wymaga minimum 3 metrów odległości między rzędami przy wysokości mocowania 2 metrów.
Mocowanie modułów i kontrola końcowa
Moduły fotowoltaiczne mocujesz do belek nośnych za pomocą montażowych to aluminiowe lub stalowe profile, które przytwierdzasz do belki w miejscach przewidzianych przez producenta konstrukcji. Typowy rozstaw to 40-50 centymetrów, co zapewnia równomierne przeniesienie ciężaru modułu na konstrukcję nośną. Moduł o wymiarach 1750×1038 milimetrów i masie 20 kilogramów generuje przy wietrze 25 m/s obciążenie do 120 kilogramów na każdy punkt mocowania stąd rozstaw nie jest przypadkowy.
Przed zamontowaniem modułów sprawdź szczelność połączeń konstrukcji. Dokręć wszystkie śruby, które mogły poluzować podczas transportu i manipulacji, używając klucza dynamometrycznego dla połączeń M12 moment powinien wynosić 80 Nm, dla M10 50 Nm, dla M8 25 Nm. Zaniedbanie tego etapu to najczęstsza przyczyna awarii konstrukcjigruntowych po pierwszym sezonie poluzowane połączenie pracuje pod wpływem wiatru i po kilkuset cyklach obciążenia ścinającego ulega zmęczeniu materiałowemu, co kończy się pęknięciem.
Po zamontowaniu wszystkich modułów wykonaj pomiary geodezyjne całej instalacji. Sprawdź wypoziomowanie modułów w każdym rzędzie libela laserowa pozwala na pomiar z dokładnością do 0,5 milimetra na metr. Odchyłka od projektowego kąta nachylenia nie powinna przekraczać 1 stopnia. Zmierz też odległości między rzędami minimalna odległość, która zapobiega zacienianiu modułów w godzinach szczytu generacji, wynosi dla kąta 30 stopni i wysokości mocowania 2 metry dokładnie 3,2 metra.
Na koniec przeprowadź kontrolę wizualną spoin spawanych jeśli producent konstrukcji dostarczył elementy spawane fabrycznie. Spoiny powinny być gładkie, bez spękań, porów i rowków przekraczających głębokość 0,5 milimetra. Grubość powłoki cynkowej mierzysznurkiem magnetycznym norma PN-EN ISO 1461 wymaga minimum 55 mikrometrów dla elementów o grubości powyżej 3 milimetrów. Jeśli powłoka jest cieńsza, nałóż cynk natryskowo w miejscach odsłoniętych podczas transportu lub montażu.
Nigdy nie instaluj paneli na konstrukcjij gruntowej podczas wiatru przekraczającego 10 m/s. Praca na wysokości przy silnym podmuchu to ryzyko upadku modułu z wysokości 2 metrów 20 kilogramów szkła spadającego z belki potrafi złamać kość, nie mówiąc o zniszczeniu samego panelu. Zaplanuj prace tak, aby instalacja modułów odbywała się w bezwietrznych okienkach pogodowych lub z użyciem zabezpieczeń przed upadkiem.
Wybór odpowiedniego stelaża do paneli fotowoltaicznych na gruncie determinuje nie tylko stabilność całego systemu przez dekady, ale też koszty eksploatacji i możliwość przyszłej rozbudowy mocy. Jednopodporowiec sprawdzi się przy małych instalacjach off-grid na działkach rekreacyjnych. Dwupodporowa rama to złoty środek dla domowych systemów od 6 do 15 kW. Trzypodporowy układ wybieraj przy mocach przekraczających 15 kW, na gruntach o obniżonej nośności lub przy planowanym montażu modułów bifacialnych generujących dodatkowe 15 procent energii. W każdym przypadku fundament decyduje o trwałości oszczędzaj na stali konstrukcyjnej, ale nigdy na betonie i zbrojeniu.
Stelaż do paneli fotowoltaicznych na gruncie Pytania i odpowiedzi
Co to jest stelaż do paneli fotowoltaicznych na gruncie i kiedy warto go stosować?
Stelaż do paneli fotowoltaicznych na gruncie to konstrukcja nośna przeznaczona do montażu modułów PV na powierzchni gruntu, stanowiąca alternatywę dla instalacji dachowych. Stosuje się go, gdy dach nie jest dostępny, nie jest w odpowiednim kierunku lub nachyleniu albo wymaga zbyt dużych modyfikacji.
Jakie warianty konstrukcyjne stelaży naziemnych są dostępne i czym się różnią?
Dostępne są trzy główne warianty: jednopodusporowy, dwupodusporowy i trzypodusporowy. Pierwszy opiera się na jednej linii podpór i sprawdza się przy mniejszych instalacjach. Wariant dwu‑ i trzypodusporowy oferuje większą stabilność i pozwala na mocowanie większej liczby modułów, a także łatwiejsze ustawienie optymalnego kąta nachylenia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze stelaża pod kątem mocy instalacji i liczby modułów?
Kluczowe parametry to docelowa moc instalacji wyrażona w kW, liczba modułów PV oraz ich wymiary. Od nich zależy rozstaw podpór, nośność ramy i konieczność dodatkowych wzmocnień. Przy dużych mocach (powyżej 10 kW) zaleca się stelaże dwu‑ lub trzypodusporowe, które zapewniają odpowiednią sztywność.
Jakie są główne zalety stosowania stelaży naziemnych w porównaniu z instalacjami dachowymi?
Zaletami są: precyzyjne ustawienie modułów pod optymalnym kątem, łatwa rozbudowa instalacji w przyszłości, brak obciążenia dachu oraz możliwość wykorzystania terenu, który nie nadaje się pod dach. Konstrukcje te często oferują również lepszą wentylację modułów, co może zwiększyć ich sprawność.
Czy stelaż do paneli fotowoltaicznych na gruncie można dostosować do specyficznych warunków terenowych?
Tak, producenci oferują stelaże z możliwością regulacji wysokości, kąta nachylenia oraz rozstawu podpór, co pozwala na dopasowanie do nierówności terenu. Istnieją również opcje z różnymi systemami fundamentów od wbijanych palików po betonowe bloczki umożliwiające stabilny montaż na gruncie o różnej nośności.
Jak wygląda proces montażu i jakie są wymagania dotyczące fundamentów?
Montaż zaczyna się od wyboru odpowiedniego miejsca i oceny warunków gruntowych. Następnie wykonuje się fundamenty najczęściej wbijane pale lub betonowe bloczki które muszą być osadzone poniżej strefy przemarzania. Po ustabilizowaniu fundamentów montuje się ramę stelaża, a na końcu mocuje moduły PV z zachowaniem właściwego kąta nachylenia.